T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
MUĞLA / BODRUM - Bodrum Amiral Turgut Reis Ortaokulu

TARİHÇE

         "Akçaalan  İlkokulu" ilk olarak köy  içinde,  camiye bitişik, toprak damlı  bir köy odasında, Asaf Bey (Özveren) öğretmenliğinde devam etmiştir. Bu dönemde  medrese mezunu olan Numan Hoca (Pekdemir) görev yapmıştır.


          Yapılan  araştırma ve soruşturma sonucunda halen kantin,spor odası ve öğretmen odası  olarak kullanılan ilkokul binasının temeli ilk olarak 1. Dünya Savaşı döneminde  köy meydanında (şimdiki okul bahçesinde)köylü tarafından imece usulü ile taş  bina olarak temeli atılmış, pencere seviyesine kadar getirilmiş ve Cumhuriyetin  ilanına kadar öylece bırakılmıştır.


          Halihazırda eğitim ve öğretim köy odasında devam ederken;  okulun yarım kalan taş binası Cumhuriyet ilanından sonra 1928 yılında imece  usulü ile iki odalı , toprak damlı olarak tamamlanmış ve okul yeni binasına  taşınmıştır.


          Cumhuriyetin  10.yıl döneminden önce toprak damın açılarak iki odaya iki oda ve bir geniş  salon eklenerek dört  oda ve bir salon  olarak bugünkü haline getirilmiştir ve çatı kiremitle örtülmüştür. Bu binanın  çatısı Hüseyin ÖZTAN´ın müdürlüğü sırasında açılarak Okul Koruma Derneği  vasıtasıyla betonarme yapılmıştır.


          Cumhuriyetin  10.yılına kadar geçen devrede Asaf Bey (Özveren) , Numan Hoca (Pekdemir) vekil  Muğlalı Hasan, Safiye ÜNLÜ ile asil başöğretmen Esat KITER görev yapmışlardır.


          Hüsnü TÜRKEŞ 1936-1937 eğitim- öğretim döneminde okulumuza  tayin edilmiş ve yaklaşık sekiz  yıl  kadar görev yapmıştır. 1945 yılında da Bodrum Merkez Turgut Reis İlkokulu´na  atanmıştır.


          Bu okulda  öğretmen ve baş öğretmen olarak görev yapan çok sayıda öğretmen mevcuttur.  Hepsinin okulumuza emeği geçmiştir. 1944 yılında Hüsnü TÜRKEŞ ile birlikte  İzzet KAYA, Mustafa KARABAYIK , Abdullah İYİ , Eğitmen Hasan AKAY birlikte çalışmışlardır.  Hüsnü TÜRKEŞ gittikten sonra 1947 yılında Rıza ÖZŞEKER ,Mustafa TOKER ,  Müşerref KAYA  göreve başlamışlardır. 1944 yılında Mustafa KARABAYIK, 1944  yılında Müşerref KAYA , 1949 yılında İzzet KAYA , 1958 yılında Rıza ÖZŞEKER,  1979 yılında Sedat ÖZŞEKER başöğretmen ve okul müdürü olarak görev  yapmışlardır. Hüseyin ÖZTAN 1971 yılından 1983 yılına kadar Turgut Reis  ortaokulu müdürü olarak 1983 yılından 1989 yılına kadar Turgutreis İlköğretim  okulu müdürü olarak görev yapmıştır. 1989 yılında göreve başlayan Şükrü UYGUN 2008-2009  eğitim- öğretim yılı sonunda emekliye ayrıldı.


          1969 yılında  MEB tarafında yapılan prefabrik binalarda Turgutreis Ortaokulu eğitim ve  öğretimine başlamıştır.


          MEB tarafından  1978 yılında aynı bahçe içerisinde ilkokul sınıflarının yetersiz kalması  sebebiyle yedi derslik, bir öğretmen odası, müdür odası, bir süt odası bulunan  ek bina yaptırılmıştır. 1. bina olarak adlandırdığımız bu binanın 1999 yılında  Turgutreis Belediyesi tarafından bütün kapı ve pencereleri pimapen olarak  değiştirilmiştir.


          1983 yılında  Akçaalan İlkokulu ile aynı bahçe içerişinde bulunan Turgutreis Ortaokulu,  ilköğretim okulu çatısı altında birleştirilmiştir. "Turgut Reis ilköğretim  okulu" olarak eğitim ve öğretimine devam etmiştir.


          Okulun derslik  ihtiyacı nedeniyle 1995 yılında hayırsever vatandaşlar Ahmet Azmi Zırh ve  Mehmet DİNLER tarafından on iki  derslikli ek bina yaptırılmıştır.


          Sonuç olarak;  okulumuzda bugüne kadar birçok öğretmen, başöğretmen ve  okul müdürü görev  yapmış hepsinin de okulumuza emeği geçmiştir. Okulumuzda şu anda dört ayrı bina  ve iki  lojman bulunmaktadır. Hüsnü  TÜRKEŞ´in köylü ile ve imece yaparak tamamladığı belirtilen eski ilkokul binası  daha sonra değişik tarihlerde tadilat ve onarım görmüştür. Ayrıca 1930-1940  yılları arasında  okulun bahçesinde öğretmen evi olarak yapılan daha sonra  çeşitli amaçlarla kullanılan iki adet eski bina valilik oluru ile yeni  dersliklerin yapımından sonra yıktırılarak okul bahçesi yeniden düzenlenmiştir. 


           Bu bilgiler  okulumda daha önce başöğretmenlik yapmış İzzet KAYA, Rıza ÖZŞEKER ve o yılları  bilen Haris TENGİZ´den alınmıştır. Ayrıca okulumuz kayıtlarından çıkarılmıştır.


           Ahmet Azmi Zırh-Mehmet Dinler  tarafından yaptırılan ek derslikler 2006-2007 eğitim öğretim yılında deprem  güçlendirme çalışmaları kapsamında temeli güçlendirilmiş, tüm kapı ve  pencereleri yenilenmiştir.

Yayın: 19.11.2012 - Güncelleme: 08.03.2017 15:45 - Görüntülenme: 2841